Hostinec Na špici


Hostinec
Na špici

Alergeny

Alergeny ( aneb trochu teorie )

Dne 13. prosince 2014 nabývá účinnosti Nařízení Evropského parlamentu a Rady EU č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům. Podle tohoto nařízení se musí každý spotřebitel ( strávník ) dozvědět, zda se v nabízené potravině nebo pokrmu vyskytují alergeny.

Různé druhy alergií postihují až 30% populace a na alergii není lék.

Každý jedinec musí zjistit podle příznaků, jaké potraviny se příště vyvarovat. Jedině voda není alergenní.

Alergeny jsou přirozeně se vyskytující látky bílkovinné povahy, které způsobují u přecitlivělých jedinců nepřiměřenou reakci imunitního systému, která může vyústit až k anafylaktickému šoku. V podstatě se jedná o poruchu imunity, kdy normálně neškodné látky fungují negativně - jako alergeny a jsou napadány imunologickou obranou organismu.

Minimální množství alergenu nezbytného pro vyvolání alergické reakce se označuje jako prahová hodnota. Každý jedinec má jiný prah, takže nelze objektivně stanovit univerzální hodnotu.

Potravinová alergie může být na řadu potravin - mezi ty známější, u kterých se vyskytuje alergická reakce, patří například jahody, korýši nebo arašídy. Při alergické reakci náš imunitní systém vytváří protilátky proti určitým složkám obsažených v alergizující potravině.

Nejznámějším příznakem je vyrážka či pupínky na kůži, mezi rizikovější příznaky patří otok jazyka nebo jícnu, což může způsobit vážné respirační potíže. Mohou se objevit i jiné příznaky, například nevolnost, zvracení, astma, průjmy, bolesti břicha či křeče. Důležité je, že reakce je okamžitá a často velmi silná.

Při potravinové intoleranci ( nesnášenlivosti ) je reakce organismu pomalejší. Potravinová intolerance sice život neohrožuje, ale vytváří řadu příznaků, které mohou dosti negativně ovlivnit zdraví.

Mezi nejvíce uváděné příznaky patří zácpa, průjem, poruchy pozornosti, úzkost, bolesti hlavy, retence vody v těle, kožní projevy, nadýmání, křeče atd. Látka, která v tomto případě organismu chybí, bývá obvykle enzym či jiná látka štěpící intolerantní složku.

Jako charakteristický příklad mezi oběma zdravotními problémy lze uvést alergickou reakci na kravskou bílkovinu na straně jedné a intoleranci laktózy ( mléčného cukru ) na straně druhé. Tento typ potravinové intolerance je nejznámější a enzymem, který v tomto případě u strávníka chybí je enzym laktáza.

Alergii mohou vyvolat všechny potraviny, ale EU specifikovalo 14 hlavních potenciálních alergenů, které podléhají legislativnímu značení.

Za další alergeny lze považovat také jablka, hrušky, meruňky, broskve, jahody, rajčata, špenát, aromatické byliny, ale ty neznačíme.

Seznam potravinových alergenů , které podléhají legislativnímu označování dle směrnice 1169/11 EU

1) Obiloviny obsahující lepek - nejedná se o celiakii, výrobky z nich

2) Korýši a výrobky z nich - patří mezi potraviny ohrožující život

3) Vejce a výrobky z nich - patří mezi potraviny ohrožující život

4) Ryby a výrobky z nich

5) Podzemnice olejná ( arašídy ) a výrobky z nich - patří mezi potraviny ohrožující život

6) Sójové boby ( sója ) a výrobky z nich

7) Mléko a výrobky z něj - patří mezi potraviny ohrožující život

8) Skořápkové plody a výrobky z nich – jedná se o všechny druhy ořechů

9) Celer a výrobky z něj

10) Hořčice a výrobky z ní

11) Sezamová semena ( sezam ) a výrobky z nich

12) Oxid siřičitý a siřičitany v koncentracích vyšších než 10 mg, ml/kg, l, vyjádřeno SO2

13) Vlčí bob ( LUPINA ) a výrobky z něj

14) Měkkýši a výrobky z nich

Značení alergenů je pouze informační požadavek. Pokud strávník trpí některou z výše uvedených alergií, musí si tuto skutečnost uhlídat sám.

Důležité upozornění:

Informace o obsažených alergenech v Jídelním lístku poskytne obsluha na vyžádání zákazníka!

U nápojů i pochutin zakoupených v původních obalech jsou veškeré povinné údaje včetně obsažených alergenů uvedeny na jejich štítcích.

Pivo obsahuje alergen č. 1 ( Obiloviny obsahující lepek ).

Vína obsahují alergen č. 12 ( Oxid siřičitý a siřičitany ).

U teplých nápojů jsou možné alergeny vyznačeny v Nápojovém lístku.

(c)Hostinec Na spici